Regionalni prostorski plan

Regionalni prostorski plan

Regionalni prostorski plan Savinjske regije

Regionalni prostorski plan (RPP) Savinjske regije je ključni strateški dokument, ki oblikuje dolgoročno vizijo prostorskega razvoja na ravni razvojne regije. Z njegovim sprejetjem se omogoča usklajevanje in koordinacija prostorskih politik in ukrepov med občinami znotraj regije, hkrati pa se zagotavlja usklajenost s širšimi nacionalnimi in evropskimi strategijami za prostorski razvoj. Regionalni prostorski plan se oblikuje na podlagi analize trenutnega stanja, potreb po prostorskih rešitvah in strateških ciljev, ki jih postavljajo tako nacionalna kot regionalna razvojna izhodišča.

Priprava in sprejetje RPP

Postopek priprave RPP Savinjske regije je strogo opredeljen z zakonodajo in mora biti izveden v skladu s predpisi o prostorskem načrtovanju, ki vključujejo široko participacijo različnih zainteresiranih strani. Pri pripravi RPP sodelujejo strokovnjaki z različnih področij (urbanisti, krajinski arhitekti, inženirji, ekologi, itd.), hkrati pa se omogoči širok vključek javnosti ter relevantnih deležnikov (nevladne organizacije, podjetja, civilne iniciative).

Za pripravo RPP je odgovoren pripravljavec, ki ga izberejo občine v regiji, to je s pooblastilom Sveta Savinjske regije RRA Savinjska, postopek pa poteka v fazah, ki vključujejo analizo trenutnega stanja, izdelavo osnutka plana, javno obravnavo in usklajevanje z različnimi udeleženci ter sprejem zaključnega dokumenta. Po potrditvi Vlade Republike Slovenije razvojni svet regije sprejme končni načrt, ki služi kot temelj za strateške prostorske in razvojne usmeritve ter usklajevanje občinske in državne ravni.

Sprejetje prve generacije RPP v Sloveniji je predvideno do konca leta 2026.

Usmeritve za prihodnost Savinjske regije

V prihodnosti bo ključna naloga RPP določitev smernic za dolgoročni razvoj regije, ki bo usklajen s potrebami po rasti prebivalstva, gospodarskim razvojem in kakovostnim življenjem prebivalcev. Posebno pozornost bo potrebno nameniti razvoju trajnostne mobilnosti, spodbujanju zelenih tehnologij in energetske učinkovitosti, kar je v skladu z evropskimi cilji zmanjševanja emisij CO2 ter drugih negativnih vplivov na okolje. Vzporedno s tem je potrebno tudi ohranjanje kmetijskih in gozdnih površin, ki imajo ključno vlogo v regijskem razvoju in ohranjanju naravnih virov.

RPP Savinjske regije je temeljni dokument, ki bo usmerjal prostorski razvoj regije v prihodnjih desetletjih. Z vključevanjem širokega spektra udeležencev in zagotavljanjem participativnega pristopa bo omogočena večja usklajenost interesov na lokalni, regionalni in državnem nivoju. V prihodnjih letih bo RPP ključnega pomena za razvoj tako infrastrukture kot družbenih potrebščin, hkrati pa bo podpora trajnostnemu razvoju in ohranjanju naravne in kulturne dediščine. S sprejetjem in izvedbo RPP Savinjske regije se bo omogočila trajnostna in skladna rast regije, ki bo pripomogla k izboljšanju kakovosti življenja njenih prebivalcev in k doseganju ciljev, ki jih določa Strategija prostorskega razvoja Slovenije.

 

Projekt sofinancirata Republika Slovenija in občine Savinjske regije.

Aktivnosti

Scroll to Top
Skip to content